Советтер Союзунун Баатыры генерал-лейтенант К.Усенбековду эскерүү

2022-жылыдн 23-сентябрында КР КК Аскер институтунун базасында окуу жайыбыздын ысымын алып жүргөн Советтер Союзунун Баатыры генерал-лейтенант Калыйнур Усенбековдун туулган күнүнүн урматына эскерүү өттү. Иш чарада Аскер институтунун башчысы Канагат Уразбеков: – өз доорунун баатыры аталган генерал-лейтенант Калыйнур Усенбековдун аты тарых барактарына алтын тамгалар менен жазылып, көрсөткөн эрдиги өсүп келе жаткан жоокерлерибизге жалпы эле жаш муундарыбызга үлгү болуп, аларга өз мекенин сүйүүгө, эр жүрөктүүлүккө, патриоттуулукка, мекенчил болууга үндөөрүн баса белгиледи. Эскерүүгө Аскер институтунун өздүк курамы жана К.Усенбековдун туугандары, жакындары катышышты. Иш-чара өздүк курамдын саптык жүрүшү менен аяктады.

*******************************************

23 сентября 2022 года на базе Военного института Кыргызской Республики проведен митинг в честь дня рождения Героя Советского Союза генерал-лейтенанта Калыйнура Усенбекова, имя которого носит Военный институт Вооруженных Сил Кыргызской Республики. Начальник Военного института Канагат Уразбеков, выступил  с речью имя которого называли героем своего времени генерал-лейтенанта Калыйнура Усенбекова, на страницах истории написано золотыми буквами, а его отвага была примером для нашего подрастающего молодого поколения. На митинге приняли участие личный состав военнослужащих  Военного института и родственники К.Усенбекова. Мероприятие завершилось торжественным маршем личного состава.